Čo je to doména?

Každý server, na ktorom sa nachádzajú webové stránky, je možné zobraziť na počítači pripojenom k internetu zadaním IP adresy servera. Avšak www.mojoblubenyobchod.sk sa pamätá omnoho lepšie ako napr. 196.228.11.13 – preto vznikli domény – sú slovnou (písmenovou) alternatívou k číselnej adrese servera. IP adresy k doménam prideľuje DNS.

Domény sa rozdeľujú na úrovne (rády), a to nasledovne:

  • Doména 1. úrovne je koncovka domény – .sk, .cz, .com atď
  • Doména 2. úrovne je názov samotnej stránky, napríklad sme, azet atď
  • Doména 3 úrovne je tzv. subdoména.

Adresa “http://www.porovnaniehostingov.sk” sa skladá z domény 1. úrovne “sk”, 2 úrovne “porovnaniehostingov” a 3 úrovne “www”.

Tretia úroveň môže mať hocijaký tvar, napríklad “blog” – adresa by teda bola “http://blog.porovnaniehostingov.sk”.

Úrovní môže byť veľa, ale neodporúča sa vytvárať viac ako 3. Prvá úroveň je vždy pridelovaná na základe krajín (.sk, .cz) alebo môžu byť aj medzinárodné domény (.com, .net, .org). V rámci týchto domén si môžete zakúpit doménu druhej úrovne (ak je voľná). Jej ďalšie úrovne potom spravujete už ako vlastník.

Zaujímavosťou je, že skratka “www” pred každou doménou sú snaď 3 najzbytočnejšie písmená, aké boli kedy vytvorené. Ide totiž len o doménu 3. úrovne, ktorá nemá absolútne žiadny význam. Stránky fungujú aj bez toho, aby ste do adresového riadku zadávali “www”.

Akú doménu možno získať

Domény sa objednávajú na základe toho, či ju už niekto pred vami nezaregistroval. Pritom obchodovanie s doménami nefunguje ako klasický nákup, ale ide skôr o niečo ako prenájom. Za doménu je potrebné zaplatit registračný poplatok a každoročne aj prevádzkový poplatok.

Ak konkrétnu doménu nikto neplatí, je voľná na registráciu a môžete si ju zakúpiť. Pokiaľ budete platiť prevádzkové poplatky načas, doména bude patriť vám a nikto vám ju nemôže zobrať.

Registrácia domény 1. úrovne?

Už v priebehu pár mesiacov bude možné kúpiť aj vlastné domény 1. úrovne. Registračný poplatok za takúto doménu by však mal byť vo výške niekoľko stoviek tisíc dolárov.

 
 
 
 
Web stránka v prestavbe.  
 
Ďakujeme za pochopenie.  
 
Kontakt: kontakt@porovnaniehostingov.sk