Existujú 2 sposoby, ako si registrovať doménu. Buď ju objednáte u registrátora (poskytovateľa hostingu) a bude vlastníctvom registrátora (tzv. rýchla registrácia), alebo si vybavíte u správcu slovenských domén (SK-NIC) možnosť domény vlastniť a bude vám pridelený identifikátor. Viac informácií o vlastníctve domén (vrátane návodu).

Vlastniť doménu má viac výhod. Okrem toho, že vlastník bude uvedený, možete s doménou obchodovať. Pri rýchlej registrácií toto nie je možné.

Registrovať možno len neobsadenú doménu, a to je možné cez oprávneného registrátora slovenských domén. Právo na používanie domény máte až po zaplatení registračného poplatku a pri pravidelnom platení udržiavacieho poplatku (raz ročne). Doménu však nemožete brať za svoje výhradné vlastníctvo – ide skor o niečo ako prenájom. Ak nezaplatíte udržiavací poplatok, doména prepadá a može ju objednať a používať niekto iný. Ako vlastník domény máte niečo ako „predkupné právo“ tz. predĺžiť jej platnosť registračným poplatkom možete iba vy. V praxi – pokiaľ za doménu platíte načas, nemožete o ňu nikdy prísť.

Kedy je potrebné spravovať doménu

Ak ste doménu registrovali na poskytovateľa hostingu, spravuje vám ju on. Nemusíte sa teda o nič starať. Naopak, ak je doména vo vašom vlastníctve, treba ju nasmerovať na hosting. Nejde o nič náročné, navyše ak nebudete meniť hosting, stačí nastaviť doménu raz a už sa o ňu viac starať netreba.

Základné nastavenia domény

Doména je len textová alternatíva zápisu IP adresy vášho serveru / serveru poskytovateľa hostingu. DNS záznam určuje túto IP adresu. Ak je DNS záznam nastavený správne, po zadaní domény do prehliadača sa zobrazí obsah servera – webstránka.
Pozn. DNS záznamy sa menia plošne párkrát denne v rámci celého internetu, preto sa zmena týchto záznamov neprejaví hneď.

Pri doménach je tiež potrebné nastaviť ďalšie záznamy. Prečítajte si viac o typoch DNS záznamov.

 
 
 
 
Web stránka v prestavbe.  
 
Ďakujeme za pochopenie.  
 
Kontakt: kontakt@porovnaniehostingov.sk